Moje dítě má chuť začít hrát na nástroj, není na to moc brzy? 5 tipů, jak podpořit hudební vývoj předškoláka.

Pokud si vaše dítě rádo zpívá a experimentuje s dětskými hudebními nástroji, určitě vás napadlo, že byste ho už mohli dát do hudební školy, aby začalo hrát na nějaký opravdový nástroj.

Jenže v tu chvíli začnete přemýšlet na jaký, kam dojíždět, není na to moc brzy/pozdě…a stejně – teď jsou hudebky zavřené. Takže nápad odložíte na později.

Možná vám ale vrtá hlavou, že nechcete ztrácet drahocenný čas a chtěli byste ho hudebně podporovat doma. Jenže – buď nemáte doma hudební nástroje, nebo chybí čas, případně hudební vzdělání…a z nápadu opět sejde.

Ale pokud to myslíte opravdu vážně a nechcete čekat, můžete zkusit každodenní hudební a tvořivé aktivity, které vám zaberou jen malinko času a vám i vašemu dítěti budou postupně otvírat dveře do hudebního světa.

Domácí muzicírování se stane běžnou součástí vašeho každodenního života a pak už se výběr hudebního nástroje, časem i nástup do hudební školy, vykrystalizuje a půjde to samo.


Tip č. 1 – na hudbu není nikdy ani brzy ani pozdě.

S některými nástroji se doporučuje začít dříve, s jinými později. Ale pokud momentálně nemáte možnost nastoupit do hudební školy, věnujte se hudbě (ve smyslu zpívání a hraní na jednoduché dětské nástroje) pokud možno co nejčastěji. Existuje nepřeberné množství hudebních her, které váš den zpestří a dítě se bude hudebně rozvíjet skoro nevědomky.


Tip č. 2 – vytvářejte hudbu sami, neposlouchejte nahrávky.

Trochu kacířská myšlenka, ale rodiče si často myslí, že k rozvoji hudebního vzdělání stačí pustit hudební nahrávku, CD s písničkami, a dítě to nějak nasaje. Ano, výběr reprodukované hudby je zajisté velmi důležitý, ale třeba ji užívat jako doplněk, třeba k tanci, k vyřádění, rozproudění energie. Daleko cennější je ale vlastní muzicírování.


Tip č. 3 – zpívejte, zpívejte, zpívejte! Při každé příležitosti.

Neumíte zpívat? Ale no tak, kdo vám to nakukal…váš zpěv je pro vaše dítě ten nejlepší! I když vám řekne “mami nezpívej”, ještě to neznamená, že zpíváte špatně nebo že se mu váš hlas nelíbí. Možná, že na něj akorát nemá náladu. Zkuste to při jiné příležitosti. Ale nevzdávejte to. Hlasivky jsou jako svaly a když se nepoužívají, slábnou. Zpívejte, zpívejte, zpívejte!


Tip č. 4 – nechte děti experimentovat a neomezujte je.

Když mají děti chuť hrát na nějaký nástroj, většinou jsou u toho velmi hlučné. Nás dospělé to otravuje, chceme klid. Tak je usměrňujeme nebo úplně utišujeme. Nakonec děti přestanou hrát úplně a probudit v utlumeném dítěti chuť do muzicírování bývá ve vyšším věku o to složitější. Říká si: “Co když budu rušit?” “Nebude to někomu vadit?” Nechte dítě prožívat opravdovou radost z vlastního hudebního tvoření ve všech jeho dynamických odstínech.


Tip č. 5 – vyrábějte hudební nástroje a improvizujte s nimi

Dřívka, kastaněty, bubínky, chrastítka, zvonkohry, drnkací nástroje – to vše a mnohem víc si můžete vyrobit z dostupných materiálů skoro zadarmo. Čím více jich budete mít, tím je větší šance, že s nimi budou děti dlouho dovádět, vymýšlet melodie, rytmy a tanečky.

A jak můžete děti rozvíjet cíleně? Jaké jim nabízet aktivity, pokud je muzicírování baví a vy chcete, aby se zlepšovaly a radost a nadšení je neopouštěly?

Vždycky je nejlepší využít situace a pozorovat, co dítě aktuálně dělá nebo baví a činnosti dodat nový hudební rozměr.

Třeba při skládání lega, čtení, pečení, sbírání klacíků v přírodě – vždy a všude se může zapojit hudba.

A pokud dítě nějaká činnost naopak nebaví, může se díky hudební hře pro věc nadchnout a užít si ji.

 

Chtěli byste umět za každé situace dítě nadchnout pro hudbu a proplouvat dnem s písničkou na rtech a rytmem v těle?

Od 3.5. chystám kurz pro rodiče a učitele, ve kterém vás provedu krůček po krůčku do světa hudby a ukážu vám jednoduchá kouzla a triky, díky nimž pro vás bude společné muzicírování hračka, bez zbytečných zábran a předsudků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *