Asi každý rodič si někdy lámal hlavu nad tím, jak naučit své dítě pravidelnému čištění zubů. Dříve či později se to sice naučí všichni, ale co se u toho natrápíme…
Některé děti jenom kartáček žužlají, jiné si nenechají do pusinky ani sáhnout nebo se svíjejí už při pohledu na umyvadlo. Zvlášť v období, kdy mléčné zoubky rostou, je s dětmi těžké pořízení.
Ale s trochou hravosti si lze užít i tuhle otravnou činnost. Chcete vědět, co nám doma zaručeně funguje?
Když byla dcera Fínka ještě malinká, moc nechtěla spolupracovat a veškeré pokusy o správné čištění bojkotovala. Snažila jsem se jí jít příkladem a čistit si zuby opravdu poctivě, nebo jsem vysvětlovala, jak hrozně zoubky můžou dopadnout, kdyby se o ně dobře nestarala. Kdepak, nic z toho ji nepřesvědčilo. Pokaždé místo čištění zubů slízala pastu, dožadovala se desetkát o novou a pak kartáček jenom ohryzávala. A běda, když jsem jí chtěla zuby zkontrolovat a dočistit, to byl oheň na střeše.
Několikrát jsem se jí snažila vysvětlit, v čem spočívá rozdíl mezi žužláním kartáčku a skutečným čištěním zubů. Jak vypadají správné pohyby kartáčkem a že se nesmí zapomenout ani na jeden zoubek. Ale všechna snaha marná…
Pomohla nám až naše oblíbená hra se zvuky.
Občas si takhle hrajeme, zkoušíme všelijaké předměty, jak zní nebo jaké se s nimi dají vyloudit zvuky. A jednoho večera jsme takhle testovaly kartáček na zuby. Bubnovaly jsme do kelímku, ťukaly o umyvadlo, šplouchaly do vody a já už nevím, co všechno nás tehdy napadlo (zkuste si to taky, určitě najdete celou řadu zvuků). A pak jsme si začly konečně čistit zuby.
Společně jsme přišly na to, že správné a efektivní čištění zubů je krásně slyšitelné a nám to připomínalo zvuk “ČIKI ČIKI”.
Schválně se zkuste zaposlouchat, co to připomíná vám? Dokázali byste ten zvuk napodobit nějakým citoslovcem?
Fínka (stejně jako většina ostatních dětí) zvukové hry miluje a hned začla zkoušet, jak jinak by ještě mohlo čištění zubů znít. Zkoušela zvuk různě rytmizovat, zrychlovat, zesilovat, nebo naopak zpomalovat a zeslabovat. Docela jsme se při tom vyblbly, až jsme byly celé poprskané.
Najednou z otravné činnosti vznikl zdroj veliké zábavy.
Hned druhý den ráno jsme to zkoušely zase a pořád to fungovalo. Vlastně nás to bavilo celkem dlouho, až se technika čištění postupně zdokonalila a pohyby zautomatizovaly.

Ve chvíli, kdy si všimnu, že děti opět trochu flákají čištění nebo zamyšleně stojí s kartáčkem v puse, aniž by se něco dělo, stačí je lehce napomenout slovy “neslyším čiki čiki“. V tu ránu se frekvence šmrdlání kartáčku po zubech zrychlí téměř na maximum.
hra č. 1 – čiki čiki poslepu
Zavřu oči a řeknu, že musím pořád slyšet “čiki čiki”, dokud nenapočítám do třiceti.
hra č. 2 – napodobování rodiče / dítěte
Rodič a dítě stojí naproti sobě. Rodič udává styl čištění – chvilku pohybuje kartáčkem rychleji, chvilku pomaleji, střídá směry, dělá u toho různé legrační obličeje. Dítě ho napodobuje, jako by koukalo do zrcadla. Pak si role prohodí.
hra Č. 3 – kartáčkový taneček
Určitě máte nějakou oblíbenou říkanku nebo písničku. Zkuste ji zarecitovat nebo zazpívat při čištění zubů a dítě vás bude svým kartáčkem doprovázet do rytmu. Může si notovat slabiku po slabice spolu s vámi, nebo různě rytmizovat, podle toho, jak v tu chvíli bude chtít. Podstatné je, aby to bylo dobře slyšitelné a zuby se pořádně vyčistily.
hra č. 4 – rytmické hádanky
Tohle vlastně není ani hra, ale chvilkové pobavení. Z vlastní zkušenosti vím, že tuhle hádanku je téměř nemožné uhodnout, ale my se u toho stejně vždycky zasmějem. Jde o to, že dítě si myslí nějakou písničku a hraje na zuby jenom její rytmus, aniž by prozradilo melodii. Rodič má uhodnout, co to je za písničku.
Tak přeju hodně zábavy a hlavně čisté a zdravé zoubky!
Chcete se přidat do facebookové skupiny a sdílet informace s podobně naladěnými lidmi? Klikněte zde. Nebo se staňte fanouškem stránek Nastraž uši.