Čištění zoubků nemusí být jenom otrava

Asi každý rodič si někdy lámal hlavu nad tím, jak naučit své dítě pravidelnému čištění zubů. Dříve či později se to sice naučí všichni, ale co se u toho natrápíme…

Některé děti jenom kartáček žužlají, jiné si nenechají do pusinky ani sáhnout nebo se svíjejí už při pohledu na umyvadlo. Zvlášť v období, kdy mléčné zoubky rostou, je s dětmi těžké pořízení.

Ale s trochou hravosti si lze užít i tuhle otravnou činnost. Chcete vědět, co nám doma zaručeně funguje? 

Když byla dcera Fínka ještě malinká, moc nechtěla spolupracovat a veškeré pokusy o správné čištění bojkotovala. Snažila jsem se jí jít příkladem a čistit si zuby opravdu poctivě, nebo jsem vysvětlovala, jak hrozně zoubky můžou dopadnout, kdyby se o ně dobře nestarala. Kdepak, nic z toho ji nepřesvědčilo. Pokaždé místo čištění zubů slízala pastu, dožadovala se desetkát o novou a pak kartáček jenom ohryzávala. A běda, když jsem jí chtěla zuby zkontrolovat a dočistit, to byl oheň na střeše.

Několikrát jsem se jí snažila vysvětlit, v čem spočívá rozdíl mezi žužláním kartáčku a skutečným čištěním zubů. Jak vypadají správné pohyby kartáčkem a že se nesmí zapomenout ani na jeden zoubek. Ale všechna snaha marná…

Pomohla nám až naše oblíbená hra se zvuky.

Občas si takhle hrajeme, zkoušíme všelijaké předměty, jak zní nebo jaké se s nimi dají vyloudit zvuky. A jednoho večera jsme takhle testovaly kartáček na zuby. Bubnovaly jsme do kelímku, ťukaly o umyvadlo, šplouchaly do vody a já už nevím, co všechno nás tehdy napadlo (zkuste si to taky, určitě najdete celou řadu zvuků). A pak jsme si začly konečně čistit zuby.

Společně jsme přišly na to, že správné a efektivní čištění zubů je krásně slyšitelné a nám to připomínalo zvuk “ČIKI ČIKI”. 

Schválně se zkuste zaposlouchat, co to připomíná vám? Dokázali byste ten zvuk napodobit nějakým citoslovcem?

Fínka (stejně jako většina ostatních dětí) zvukové hry miluje a hned začla zkoušet, jak jinak by ještě mohlo čištění zubů znít. Zkoušela zvuk různě rytmizovat, zrychlovat, zesilovat, nebo naopak zpomalovat a zeslabovat. Docela jsme se při tom vyblbly, až jsme byly celé poprskané.

Najednou z otravné činnosti vznikl zdroj veliké zábavy.

Hned druhý den ráno jsme to zkoušely zase a pořád to fungovalo. Vlastně nás to bavilo celkem dlouho, až se technika čištění postupně zdokonalila a pohyby zautomatizovaly.

Když si začal o dva roky později čistit zuby mladší syn, rovnou jsem říkala “jdeme dělat čiki čiki” a pochopil to hned. S ním jsme nikdy žádný bojkot neřešili.

Ve chvíli, kdy si všimnu, že děti opět trochu flákají čištění nebo zamyšleně stojí s kartáčkem v puse, aniž by se něco dělo, stačí je lehce napomenout slovy “neslyším čiki čiki“. V tu ránu se frekvence šmrdlání kartáčku po zubech zrychlí téměř na maximum.

hra č. 1 – čiki čiki poslepu

Zavřu oči a řeknu, že musím pořád slyšet “čiki čiki”, dokud nenapočítám do třiceti.

hra č. 2 – napodobování rodiče / dítěte

Rodič a dítě stojí naproti sobě. Rodič udává styl čištění – chvilku pohybuje kartáčkem rychleji, chvilku pomaleji, střídá směry, dělá u toho různé legrační obličeje. Dítě ho napodobuje, jako by koukalo do zrcadla. Pak si role prohodí.

hra Č. 3 – kartáčkový taneček

Určitě máte nějakou oblíbenou říkanku nebo písničku. Zkuste ji zarecitovat nebo zazpívat při čištění zubů a dítě vás bude svým kartáčkem doprovázet do rytmu. Může si notovat slabiku po slabice spolu s vámi, nebo různě rytmizovat, podle toho, jak v tu chvíli bude chtít. Podstatné je, aby to bylo dobře slyšitelné a zuby se pořádně vyčistily.

hra č. 4 – rytmické hádanky

Tohle vlastně není ani hra, ale chvilkové pobavení. Z vlastní zkušenosti vím, že tuhle hádanku je téměř nemožné uhodnout, ale my se u toho stejně vždycky zasmějem. Jde o to, že dítě si myslí nějakou písničku a hraje na zuby jenom její rytmus, aniž by prozradilo melodii. Rodič má uhodnout, co to je za písničku. 

Tak přeju hodně zábavy a hlavně čisté a zdravé zoubky!

Chcete se přidat do facebookové skupiny a sdílet informace s podobně naladěnými lidmi? Klikněte zde. Nebo se staňte fanouškem stránek Nastraž uši.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *