Pokud si chcete navodit příjemnou atmosféru za zvuku jarního deštíku, nemusíte ani chodit ven. Stačí si vyrobit jednoduchý hudební nástroj, který pochází z jižní Ameriky a vyráběl se původně z uschlého dutého kaktusu. Nám ale postačí klidně rolička od kuchyňských papírových utěrek a pár zrníček. Tak směle do toho.

 

Materiál:

📌tubus

📌hřebíčky, špejle nebo klacíky

📌kladívko nebo vrtačku

📌sypkou náplň

📌lepidlo nebo provázek

📌dekoraci dle vlastní fantazie

 

Stručný postup v 5 bodech:

1️⃣ Do tubusu zatlučte hřebíky nebo si předvrtejte dírky a zasuňte špejle ve spirálovitém směru.

2️⃣ Jeden konec tubusu uzavřete.

3️⃣ Naplňte tubus sypkým materiálem.

4️⃣ Uzavřete druhý konec tubusu.

5️⃣Hotovou dešťovou hůl libovolně ozdobte.

Videonávod na výrobu dešťové hole

Podrobnosti k výrobě a použitému materiálu:

Jaký tubus? Jak dlouhý? Kde ho seženu?

Tubus můžete použít papírový nebo plastový. Použijte tubusy z kuchyňských utěrek, od látek, alobalu a podobně, určitě doma něco najdete. Nedoporučuju ruličku od toaleťáku, ta je moc kratká a měkká. Plastová roura se dá sehnat v hobby marketu, nazývá se odpadní roura. Nebo zkuste obal od chipsů Pringles. Obecně čím delší a tvrdší, tím lepší, protože hůl bude znít déle a víc vydrží.

Jaké hřebíčky? Kolik? Nebo raději špejle?

Až budete mít připravený tubus, změřte jeho průměr a najděte podobně dlouhé hřebíčky, tenké a s hlavičkou, aby dobře držely. Jestli zvolíte hřebíky nebo špejle je na vás, oba materiály mají úplně jiný zvuk. Já jsem použila na tubus dlouhý 50 cm cca 150 hřebíčků o délce 30 mm a tloušťce 1,6 mm.

Pokud nemáte hřebíčky ani špejle, zkuste dovnitř nacpat dlouhé klacíky.

Zatloukejte hřebíčky do spirálového směru (viz obrázek). Na některých tubusech je vidět spirálovité lepení, můžete ho následovat. Pokud není vidět, nakreslete si ho tužkou. Hřebíčky zatloukejte v co nejmenších vzdálenostech, aby byly co nejhustěji vedle sebe.
Jak mám postupovat při zatloukání hřebíčků?

Kladívko použijte na hřebíčky do papírového tubusu. Když se rozhodnete pro plastovou variantu, musíte si předvrtat dírky vrtačkou.

Co dát dovnitř? Kolik?

Jako náplň se hodí cokoli sypkého. Můžete použít korálky, rýži (ta podle mého zní nejlíp), čočku, mungo fazolky, semínka, kuskus. Rozhodně nemusíte kupovat extra nic nového, stačí kouknout do spižírny, nebude mít něco náhodou brzy po době spotřeby? U nás by se toho našlo 😉Množství záleží na délce tubusu – než obě strany tubusu zavřete, zkuste si jeden otvor zacpat rukou a druhou stranou náplň přidávat, ubírat, prostě testovat, co zní nejlépe a pak teprve otvory uzavřít.Čím tubus uzavřít?

Ve videonávodu se můžete inspirovat, použila jsem obyčejný tvrdý papír a zavázala provázkem, malinko zajistila lepidlem. Ale možná najdete doma nějaké víčko (třeba od kečupu), které přesně pasuje na váš tubus? Opět každý materiál bude mít trochu jiný zvuk.

Zdobení

Na závěr přijde naše nejoblíbenější část. Fantazii meze nekladou. Variant je nekonečně, např. je lze polepit papírem, nálepkami, barevnými lepicími páskami, ovázat šňůrkami nebo bavlnkami, pomalovat…

prohlédněte si další