Proč na mě křičí “mami, nezpívej”? Nejčastější důvody, proč děti bojkotují zpěv a co s tím můžeme dělat

I když dítěti zpíváte odmalička a doteď na hudbu reagovalo s radostí, může se stát, že z ničeho nic přijde období, kdy je při jakémkoli pokusu o zpívání všechno špatně.

Dítě se vzteká, nechce slyšet náš zpěv nebo není spokojené s tím, co zrovna zpíváme.

Když se to stane poprvé, může nás to rozhodit. Ptáme se – co je se mnou špatně, nelíbí se mu můj hlas? Nebo co je s dítětem špatně, proč najednou nesnáší hudbu?

Ráda bych vás uklidnila, že to je naprosto normální jev v dětském vývoji, který zná mnoho rodin a zpravidla to nemá nic společného s kvalitou našeho zpívání. 

Ne, není to tím, že zpíváme falešně nebo máme divný hlas. S takovým obdobím bojují často i maminky, které jsou profesionální zpěvačky.

Co tedy dítěti vadí na našem zpěvu? Tohle bývají nejčastější důvody:

Ruší ho to

Děti se nerady přizpůsobují vnějším vlivům a když je změna moc prudká, reagují rozčíleně, zvlášť když potřebují klid.

Když si třeba malují a jsou v tom naprosto ponořené, zvuk našeho zpěvu (například když si spontánně zpíváme při vaření) ho vytrhnou z hlubokého soustředění. Však ani my, dospělí, nemáme rádi, když nás něco vyruší při práci.

Co s tím? 

Nevnucujte mu zpěv a nemějte mu za zlé, že tak reaguje. Každý potřebuje občas klid. Zpívejte si v jiné místnosti.

 

Nemá na zpěv náladu

Když se dítě necítí ve své kůži (má hlad, je unavené nebo přesycené okolními vjemy), může ho náš zpěv doslova dráždit. Představte si, že přijdete unaveni z práce a nepřejete si nic jiného, než si lehnout a s nikým se nebavit. Chtělo by se vám v tu chvíli zpívat? Děti bohužel často samy nevědí, z jakého důvodu jsou podrážděné a myslí si, že za to může váš zpěv. Příčina bývá ale v nějakém banálním nedostatku základních potřeb.

Co s tím? 

V tu chvíli je lepší nezpívat a zjistit, co potřebuje dítě dosytit – jít spát nebo si odskočit na záchod, najíst se…Až bude zase v pohodě, zkuste to znovu.

Zkouší naše hranice 

V období vzdoru děti zkouší, co jim ještě dovolíte a co už je za hranicí únosnosti. Zkoumá naše reakce a když nás okřikne za náš zpěv, reagujeme většinou zaraženě, podrážděně, někdy zklamaně. Může to být až zraňující, když nám milovaný člověk zakazuje jednu z nejpřirozenějších činností, která nám navíc dělá velikou radost a přináší nám uvolnění. Naše reakce je pro dítě více než zajímavá, baví ho zkoumat naše podráždění. Navíc vycítí šanci, že nás může prostřednictvím zpěvu manipulovat a rádo opakovaně zkoumá, co to s námi tentokrát udělá.

Co s tím? 

Reagujte klidně, nenechte se rozhodit. Až bude dítě v klidu, bavte se s ním o vašich pocitech, řekněte mu, že je pro vás zpěv důležitý. Možná to nepochopí hned a bude to zkoušet zas a znova. Vás to však příště tolik nerozladí, vyklidněná reakce dítě přestane bavit a nebude mít důvod vás provokovat.

 

Vyžaduje pozornost

Je pravda, že v období vzdoru si děti vynucují naši pozornost zvláštními způsoby. Když je totiž hodné a nezlobí, moc si ho nevšímáme, protože jsme rádi, že nic nemusíme řešit. Naopak ve chvílích, kdy přijde nějaký konflikt, pláč nebo řev, ihned naběhneme a začneme mu věnovat vytouženou pozornost. A něco podobného se stává, když se dítě rozčiluje kvůli zpívání a my na to reagujeme prudce.

Co s tím?

I když máte pocit, že dítěti věnujete veškerou svou pozornost, dítě by od vás chtělo ještě víc. Je to jeho přirozená potřeba. Reagujte mírně, s úsměvem a láskyplně. Zkuste se ho třeba zeptat, jestli by raději slyšelo jinou písničku.

Radši zpívá samo

Některé děti nesnesou, když se zapojujeme do jejich zpěvu. Chtějí svůj prostor pro sebevyjádření a pokud máme tendenci zpívat s ním, ihned nás rázně umlčí. 

Co s tím? 

Uvědomte si, že máte doma silné individuum, které se rozvíjí a potřebuje svůj prostor k hledání svého hlasového projevu. Dejte mu příležitost a nějaký čas s ním nezpívejte, i když vás to láká. Nebojte, až se dostatečně vyřádí se svým hlasem, bude ho bavit interakce s tím vaším.

 

Štve ho, že neumí zpívat

Některé děti jsou od malička perfekcionisté a nedokážou se smířit s tím, že něco nedokážou hned dokonale. Když mají navíc dobrý sluch a slyší, že jejich zpěv nezní tak, jak to znají od ostatních, můžou se zaseknout na pěkně dlouhou dobu a odmítat jakýkoli zpěv, svůj i váš. Radši to nebudou dělat vůbec, než aby to dělaly špatně. A v období, kdy by chtěly všechno zvládnout samy, jim náš zpěv připadá jako provokace, nevyžádaná rada (Jako byste říkali: „poslouchej, takhle se správně zpívá.“)

Co s tím?

Takové děti potřebují velkou podporu, aby pochopily, že učený z nebe nespadl.

Snažte se dítě motivovat ke zpěvu, protože jenom zpěvem se naučí lépe zpívat. Existuje řada jednoduchých dětských nápěvků, které posilují hlas a dítě se je zvládne rychle naučit tak, aby zněly dobře. Chce to postupovat krůček po krůčku, od jednoduchých písniček po ty složitější. Zároveň je dobré zapojit cvičení pro dech a mluvidla.

Jaká cvičení jsou vhodná? Kde mám najít inspiraci? Jak dítě motivovat ke zpěvu a nadchnout ho pro hudbu a muzicírování? 

Pokud hledáte odpovědi na podobné otázky, mohl by vás zajímat webinář pod tímto odkazem:

Brnknul vám článek na vaši strunu? Chcete dostávat další inspiraci z mého blogu? Přihlaste se k odběru:

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *