Můj příběh

Jmenuji se Eva Jamníková a můj život je naplněn radostí z hudby, zvuků a různorodého tvoření. Ráda si s dětmi zpívám, hraju, vymýšlím nevšední úkoly a všímám si zajímavých souvislostí. Žádná činnost pro mě není nudná nebo obyčejná, vždy v ní lze najít zalíbení a užívat si ji. Díky jednoduchým technikám, které používám, jsem se naučila vnímat svět všemi smysly a brát život s nadhledem. 

Jsem houslistka a věnuji se hudebně-pohybové pedagogice. Snažím se své nadšení a zkušenosti předávat dál a pomáhám lidem probouzet v sobě tvořivého ducha.

Skrze rozvíjení smyslového vnímání se zlepšuje vzájemné pochopení mezi rodiči a dětmi a společně trávený čas je velmi příjemný a smysluplný. Hudba a umělecká tvorba má na člověka blahodárné účinky a přináší do života pohodu a dobrou náladu.

Pokud děti vedeme k tomu, aby samostatně tvořily a zapojovaly při tom všechny smysly, stávají se duchapřítomnější, soustředěnější a klidnější.

Často se ale setkávám s tím, že si rodiče na domácí muzicírování moc netroufají nebo mají pocit, že neumí zpívat a proto raději dětem nezpívají vůbec anebo jen málo. Nechtějí dětem kazit sluch. Navíc péče o dítě a domácnost vyžaduje tolik času a energie, že začít se učit hrát na nějaký hudební nástroj se zdá v tu chvíli jako nemyslitelné a nezvládnutelné.

Dnešní děti se setkávají nejvíc s hudbou reprodukovanou nebo z různých hrajících knížek a hraček.

Jakýkoli zvuk navíc, ať už pláč nebo třeba bouchání hračkou o druhou hračku, je považován spíš za hluk a rodiče jsou rádi, když je dítě na chvilku v klidu, hraje si tiše, neřve a do ničeho nemlátí.

Jak jsem se dostala k hudební pedagogice

Když se mi narodila dcera, měla jsem to zezačátku dost podobně. Ačkoli jsem vždycky k hudbě měla blízko, dětskému světu jsem moc nerozuměla a nevěděla jsem, co moje dcera potřebuje. Dětský pláč ve mě vyvolával úzkost a nečinně ležící nemluvně mi moc motivace k domácímu muzicírování nedodávalo.

Na nějaký čas jsem musela odložit housle a přerušit svou hudební kariéru, dcera stejně zvuk houslí neměla moc v lásce, a tak ve mě tvořivost pomalu usínala. Přiznám se, že se mi do ničeho ani nechtělo, a tak jsem se často zmohla leda tak na halí belí koně v zelí a přišlo mi to fakt škoda.

Můj první a poslední pokus zvádnout péči o miminko, o domácnost a hru na housle zároveň…

Začla jsem hledat jiné cesty, jak skloubit mateřství s hudebním projevem.

Jak dcera rostla a objevovala svět, přicházely ke mě díky tomu nové impulzy a nápady. Dcerka se stala mým prvním pokusným králíkem a já v sobě najednou našla nový talent, potěšení předávat své hudební zkušenosti ostatním a probouzet v nich muzikalitu.

Zjistila jsem, že každý člověk, ať už dítě nebo dospělý, má hudební sluch, ale je potřeba ho rozvíjet a vědomě ho používat.

Sluchové vnímání je nepostradatelné pro orientaci v prostoru, ke komunikaci s ostatními. Sluch nespí ani v noci, proto je důležité se o něj starat s láskyplnou péčí už od dětského věku a tříbit ho i v dospělosti.

Abych získala větší praxi a rozšířila si své obzory, nastoupila jsem v roce 2016 na magisterské studium v oboru elementární hudební pedagogika a rytmika na Universität der Künste v Berlíně, kde s manželem žijeme už přes 10 let. Mám bohaté hudební zkušenosti již z předchozích let, vystudovala jsem Hochschule für Musik v Drážďanech a Kunstuniversität v Grazu, hrála jsem několik let v Drážďanské filharmonii a poté získala stálé místo ve skupině 1.houslí v Neubrandenburger Philharmonie.

Hra v orchestru mě naplňovala, ale až s příchodem mých dětí na svět jsem poznala své pravé poslání.

Díky svým vlastním zkušenostem s objevováním muzikality u dětí a rozvíjení sluchového vnímání mohu nyní ukázat i ostatním lidem a rodičům, jak jednoduchou cestou najít odvahu k hudebnímu projevu. Nemusíte na nic umět hrát ani zpívat, ale důležité je začít svět vnímat a nechávat v sobě hudbu rozeznít. Tvořivost se pak sama probudí a nápady budou přicházet jeden za druhým.

Pokud máte malé děti a chcete jim více rozumět, naslouchat jejich potřebám a nechat v sobě rozproudit tvůrčího ducha, nahlédněte do mého ebooku “Maminko, poslouchej”. Najdete v něm průvodce sluchovým vnímáním od těhotenství po batolecí věk, krůček po krůčku vám vysvětlím, jak dětský sluch funguje a jak se na dětské potřeby více naladit. Už s novorozeňátkem se dá krásně komunikovat a pokud se to naučíte, budete žít spokojeně a ve vzájemné harmonii.