Než vyhodíte vánoční stromeček, dejte mu poslední šanci a vytvořte s dětmi domácí umělecká díla

Vánoce skončily, ale vám je líto stromeček prostě jen tak vyhodit? Děti vás přemlouvají, abyste si toho opelichaného seschlého krasavce nechali až do Velikonoc a vy nevíte, jak se ho nenápadně zbavit bez slziček? Z odstrojování může být tvořivá zábava a užijete si stromek do poslední větvičky.

Jak si usnadnit odzdobování – HRA hledej!

Pokud se děti rozpláčou nebo protestují už při sundavání ozdob, zapojte je hravě do procesu. Rozvěšte na stromeček zajímavé věci, které tam předtím nebyly (hračky, mašličky, sladkosti, cokoli vás napadne a je s vámi v souladu) a pobídněte dítě, ať je hledá. Mezitím nenápadně sundavejte ostatní ozdoby. Pozorujte, co to s dítětem udělá: zapojí se do odzdobování? Začne si hrát se sundanými věcmi? Pustí se do sladkostí? Nebo protestuje dál? Každé dítě reaguje jinak.

Rozlučte se se stromečkem jako s kamarádem

Kdo by měl rád loučení…zvlášť s dobrým přítelem, který nám po dobu několika týdnů dělal tak příjemnou společnost. Zkuste dětem vysvětlit, že s kamarádem se taky neradi loučíte, ale často si před odchodem vyměníte nebo půjčíte nějakou hračku. Udělejte to taky tak – aby se dítěti nestýskalo, ustřihněte na památku do vázy pugét z větviček. Nejenže budete mít dekorativní vzpomínku, ale větve se vám budou hodit na následující tvoření.

Můžete ještě stromečku naposledy zazpívat pár koled a pak se definitivně s Vánoci rozloučit.

VĚTVIČKOVÉ TVOŘENÍ

Následující nápady nejsou z mé hlavy – vymyslely je z větší části moje děti. Když jsme se s naším stromečkem srdceryvně rozloučili a na stole zbyla jen váza polosuchých větviček, začaly jsme si s nimi různě hrát a pak nás napadlo, že bychom je mohli ještě zužitkovat.

Dala jsem dětem k dispozici kromě větviček různé další materiály a nechala je volně tvořit. Občas jsem jim trochu pomohla (třeba svázat větvičky jako štětec) nebo přiložila ruku k dílu (domalovala tužkou části zvířátek podle přání), ale hlavně mě bavilo děti u toho pozorovat a užívat si jejich tvořivé flow.

ZVÍŘATA A POSTAVY

Máme doma velkou zásobu přírodních materiálů, které si nosíme z každodenních procházek. Stačilo prohrábnout kapsy a vysypat obsah baťůžků, přidat pár větviček ze stromečku a okvětní lístky ze zvadlého tulipánu a položit to všechno na velký papír. Děti začaly všechno drolit, trhat na nejmenší části. Starší dcera skládala přírodniny do všelijakých tvarů, mladšího syna bavilo obkreslovat jednotlivé lístky černou fixou a přilepovat je lepidlem k papíru.

KRAJINKY

Stavíte rádi v lese domečky pro trpaslíky? Tohle je taková zimní domácí obdoba v miniaturním provedení. Stačí vám k tomu modelína (kupovaná nebo domácí), větvičky a opět cokoli, co se doma najde. Sice se u toho nadělá spousta nepořádku a vás čeká trochu větší úklid, výsledek nejspíš brzy vyhodíte (utržené větvičky schnou opravdu hodně rychle), ale ta chvíle tvoření stojí za to, děti u toho vydrží fakt dlouho a při zapichování jehliček jako travičky si cvičí nejjemnější motoriku a trpělivost, aniž by si toho všimly.

VYROBTE SI ŠTĚTEC

Svázáním několika větviček dohromady vytvoříte primitivní štětec. Ovázejte konce provázkem nebo zalepte papírovou lepicí páskou, aby dítě jehličky nepíchaly do prstíků. Zvládnou s ním malovat i ti nejmenší dvouletí malíři, protože u toho nemusí dávat pozor na držení jako u klasického štětce a vůbec nevadí, když na něj víc zatlačí.

MÍCHÁNÍ BAREV

Při malování větvičkovým štětcem se nedá pracovat jako s klasickým štětcem – nedrží v sobě barvu, takže vodovky nefungují. Nejlepší je nanášet barvy v tubě (temperové nebo akrylové) přímo na papír a pak různým způsobem roztírat. Nejdřív experimentujte, jak štětec reaguje, když s ním třeba po papíře kroužíte nebo tečkujete ťupkováním. Zapojte i další smysly: jaké zvuky vydává štětec, když s ním kroužíte nebo ťupkujete? Zní to skoro jako bubínek.

Naneste na papír nejdřív základní barvy a postupně je míchejte – děti se u toho naučí a budou fascinovaně sledovat, jak míchání funguje.

NAMALUJTE DIVOKÝ OBRAZ

S větvičkovým štětcem se nejlépe maluje na větší papír a vytváří se tím velké barevné nepravidelné plochy. Děti se můžou štětcem pořádně rozmáchnout a užít si trochu divočejší malbu.

K namalování sopky stačilo nakreslit velký trojúhelník jako obrys a pak už děti jenom čmáraly, nanášely barvu z tuby, cákaly vodou, řádily a škrábaly štětcem.

HUDEBNÍ HRÁTKY

Jak už jsme poznali při malování štětcem, větvičky zajímavě zní, když s nimi jezdíme nebo ťukáme po papíru. Větvičky se dají použít perfektně jako paličky a rázem můžete rozeznít malý bubínek, plechovou dózu nebo obyčejný hrnec. Pokaždé vám vznikne nový nástroj s úplně jiným zvukem.

Co takhle vysypat hrst otrhaných jehliček na bubínek – co vám zvuk připomíná? Zkuste experimentovat se zvukem, choďte po bytě a hrajte větvičkami/paličkami na cokoli, co vás napadne: stůl, topení, zeď, hrníček, papír…slyšíte ty rozdíly?

Rumba koule

Máte doma prázdný plastový obal od Kinder vajíčka? Dejte dítěti misku, ať do ní otrhá jehličky z větve a pak jehličím vajíčko naplňte. Vznikne vám chrastítko s jemným zvukem, které padne akorát do dětské ručičky.

Vyrábíte rádi hudební nástroje? Další nápady najdete ZDE ve FB skupině.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *